معرفی شبکه جامع کارشناسان کشاورزی ایران

Agroiranexpert به عنوان یک پلتفرم شناسایی و معرفی متخصصین و خبرگان بخش کشاورزی برای اعتلا و افزایش ظرفیت تولید در کشاورزی طراحی و ارائه شده است. کشاورزی ایران برای اعتلای خود نیاز به حضور و فعالیت کارشناسان و خبرگان سراسر کشور دارد. بنابراین معرفی کارشناسان در این پلتفرم میتواند به بسیاری از کشاورزان در تمام نقاط کشور کمک کرده تا به کارشناسان تخصصی و حِرَف مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند. قطعا حضور متخصصین و خبرگان بخش کشاورزی میتواند باعث افزایش راندمان در تولید، افزایش عملکرد، افزایش کیفیت، افزایش سلامت و امنیت غذایی شود. این پلتفرم ماموریت سنگینی بر دوش دارد و امید است بتواند با تلاش جوانان ایرانی وظیفه خود را به نحو احسن انجام دهد.

filtericon

اساسنامه شبکه جامع کارشناسان کشاورزی ایران

مقدمه

به‌منظور توسعه ارتباط بین متقاضیان فعالیت‌های کشاورزی که در اینجا کشاورز نامیده می‌شود و متخصصان دارای مهارت در این بخش و همچنین افزایش مهارت متخصصان و دانشجویان این بخش و معرفی حِرَف در این حوزه این پلتفرم فعالیت خود را آغاز نموده است. پیشبرد، ارتقاء و نهادینه‌سازی فرهنگ تخصص گرایی، دانش‌محوری همگام با مهارت‌های حرفه‌ای و تخصصی، شایسته سالاری، توسعه کمی و کیفی نیروهای متخصص و کارآمد، ارتباط متخصصان دانشگاهی و مراکز تحقیقاتی با صنعت (کشاورزان) در بخش کشاورزی با ارائه خدمات به بدنه متقاضی داخلی و خارجی تشکیل گردید. جایگاه کارشناس، کارشناسی و همینطور مهارت آموزی و ارایه صحیح مهارت در این سال‌ها دیده نشده و یا کمتر دیده شده است. در این پلتفرم شایستگی و ارزش بر حضور کارشناس نهادینه شده است. در این ساختار بخش‌های حقوقی نمیتوانند حضور داشته باشند و کارشناس و مهارت کارشناس‌های یک مجموعه حقوقی می تواند قابل ارایه باشد. بخش‌های حقوقی یا شرکت‌ها بر پایه کارشناسان و مهارت کارشناسان خود میتوانند در این ساختار در معرض حضور و انتخاب کشاورزان داخلی و یا خارجی قرار گیرند.

ماموریت

ماموریت اصلی پلتفرم شبکه جامع کارشناسان کشاورزی ایران ایجاد فرصت برابر به منظور دیده شدن فارغ التحصیلان بخش کشاورزی و فرصتی برای تبدیل کردن علم به عمل در مسیر مهارت آموزی است. با تکرار آموخته‌ها میتوان علم را به عمل و مهارت تبدیل کرد. این پلتفرم برای تبلیغ شرکت ها و موسسات نیست. شخصیت حقیقی افراد ملاکی برای دیده شدن است.

ماده 1 – نام:

شبکه جامع کارشناسان کشاورزی ایران

ماده 2 - جامعه هدف:

این پلتفرم با در نظر گرفتن جامعه وسیع متخصصان بخش کشاورزی با تمامی گرایش‌ها در اختیار هر یک از آن‌ها صفحه‌ای اختصاصی به‌صورت رایگان واگذار می‌نماید. کلیه متخصصان در بخش‌های دولتی و خصوصی می‌توانند در این پلتفرم فعالیت کنند. حتی دانشجویان نیز با دریافت صفحه و استفاده از خدمات پلتفرم‌های پیش‌بینی‌شده به افزایش سطح مهارت خود بپردازند. ارزش و اهمیت در این پلتفرم حضور شخص کارشناس است. حال با مهارت لازم و یا برای دریافت و ارایه مهارت‌ها در طول زمان از اهداف اصلی این ساختار می باشد.

فارغ‌التحصیلان کلیه رشته‌های کشاورزی:

اهمیت حضور متخصصان فارغ‌التحصیل رشته‌های کشاورزی در بخش اجرا موجبات کاهش هزینه‌های تولید، سلامت محصول و افزایش راندمان را باعث می‌شود. وظیفه مهم این پلتفرم ایجاد راه ارتباطی مناسبی برای افزایش مهارت و همچنین بستر معرفی مناسب تخصصی در این بخش است. متخصصان دارای مهارت و حتی افرادی که مهارت لازم را در این بخش ندارند با داشتن صفحه‌ای تخصصی هم می‌توانند مهارت‌های لازم خود را در معرض دید و شناخت کشاورزان سراسر کشور و همچنین کشاورزان دیگر کشورها قرار دهند. کمبود متخصص در رشته‌های کشاورزی در بدنه اجرا از مهم‌ترین دغدغه‌های کشاورزان می‌باشد. در این بخش حتی کارشناسان فارغ ‌التحصیل که مهارت کمی داشته و یا حتی مهارت خاصی نداشته‌اند با حضور و دریافت صفحه در دوره‌های آموزشی رایگان پلتفرم که در حال برنامه‌ریزی است قرار می‌گیرند و از دیگر پلتفرم‌های کارشناسی همراه و دیگر بخش‌ها استفاده می‌کنند و می‌توانند به‌راحتی به افزایش مهارت خود کمک کرده و موجبات افزایش درآمد را برای خود فراهم کنند. کلیه خدمات پلتفرم اعم از افزایش مهارت کارشناسان و خدمات ارائه برای معرفی و دریافت صفحه رایگان می‌باشد.

متخصصان کشاورزی دانشگاهی و مراکز تحقیقاتی:

این پلتفرم راه ارتباط با بدنه کشاورزی را برای متخصصان هموار می‌کند. ارتباط با صنعت در دانشگاه و مراکز تحقیقات کشاورزی می‌تواند راه گشای بزرگی برای ایجاد طرح‌ها تحقیقاتی صحیح و دقیق شود تا بتواند مشکلات بخش کشاورزی را حل و هزینه‌های این بخش را برای تولیدکننده کنترل کند. بدنه تخصصی دانشگاهی و مراکز تحقیقات با ارتباط مستقیم و صحیح در این پلتفرم می‌توانند طرح‌های لازم را برای پیش برد امور تحقیقاتی از این پلتفرم دریافت کنند. این پلتفرم موضوعات تحقیقاتی و حتی هزینه لازم این بخش را با مدیریت و هدایت کشاورزان به متخصصان دانشگاهی و مراکز تحقیقاتی که دارای صفحه از این پلتفرم باشند هدایت می‌کند. امید است با هدایت متخصصان در این پلتفرم و دریافت راه ارتباطی ایمیل آن‌ها و همین‌طور ارم موسسه و یا دانشگاهی یا مرکز تحقیقاتی که در آن در حال فعالیت هستند، این دانشمندان در میدان اجرا داشته باشد تا موضوعات مهم را از دل مشکلات کشاورزی با تأمین هزینه‌های تحقیقات از خود کشاورزان در اختیار این متخصصان گذاشته و کمکی در حل این مشکلات نماید. این پلتفرم برای متخصصان رشته کشاورزی راهی به‌سوی صنعت و کشاورز می‌باشد. کلیه این خدمات پلتفرم در این حوزه رایگان می‌باشد.

متخصصین کشاورزی شاغل:

بسیاری از افراد متخصص در این بخش با داشتن مهارت‌های لازم در حوزه‌های مختلف کشاورزی، دولتی یا خصوصی مشغول به فعالیت می‌باشند. فعالیت آن‌ها در این سال‌ها موجبات افزایش مهارت و تجربه ارزشمندی را فراهم کرده است؛ اما متأسفانه عموم جامعه گسترده بخش کشاورزی کشور و همچنین کشاورزان خارج از کشور با عدم دسترسی صحیح به این افراد از تجربه و دانش به دست آمده آن‌ها بهره‌ای نمی‌برند. ازاین‌رو این پلتفرم با محوریت معرفی، این افراد متخصص شاغل را دعوت به دریافت صفحه‌ای اختصاصی و ارائه مهارت خود در بخش کشاورزی می‌نماید. البته افراد زیادی نیز وجود دارند که متخصص در بخش کشاورزی بوده ولی امروزه در بخش‌ها غیر مرتبط فعالیت می‌کنند. این افراد نیز میتوانند به دلیل تحصیل در بخش کشاورزی و کسب مهارت علمی در این بخش به بدنه کشاورزی داخلی و خارجی کمک کرده و از منافع آن نیز بهره‌مند شوند. کلیه مشاوره‌های تلفنی این بخش برای کشاورزان رایگان طراحی‌شده است. اگر ارتباط بین متقاضی با کارشناس عمیق‌تر شود قطعاً موجب ایجاد منافع خواهد شد. کلیه کارشناسان دارای صفحه اختصاصی با قسم‌نامه‌ای فعالیت مشاوره‌ای تلفنی رایگان خود را برای کمک بخش کشاورزی ارائه می‌دهند.

دکتر/مهندس ………. هستم. رسالت من به‌عنوان کارشناس بخش کشاورزی، ارائه آموزش صحیح، درست و به‌روز است. برای اعتلای کشاورزی ایران تلاش می‌کنم و اولویت من حفاظت از آب، خاک و محیط‌زیست میهن عزیزم است.

اگر ارتباط متقاضی با کارشناس فراتر از مشاوره تلفنی پیش رود قطعاً مستلزم ایجاد منافع مشترک بین آن‌ها خواهد شد. گر چه این پلتفرم خود برنامه‌هایی برای ایجاد بستر درآمدی برای متخصصان دارد که متعاقباً اعلام خواهد شد.

کلیه خدمات پلتفرم در این حوزه برای کارشناسان دارای صفحه اعم از ایجاد و ارائه خدمات به آن‌ها رایگان می‌باشد.

دانشجویان کلیه گرایش‌های کشاورزی:

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های دانشجویان بخش کشاورزی عدم دریافت مهارت‌های لازم در دانشگاه یا محل تحصیل خود می‌باشد. ازاین‌رو پلتفرم این بستر را به‌صورت رایگان برای این بخش از جامعه فراهم کرده است. حتی موجبات کسب درامد را نیز در این مسیر کسب مهارت فراهم آورده است. دانشجویان در ابتدا با داشتن صفحه اختصاصی در بستر وب دیده خواهند شد و بسیاری از بخش‌ها که نیاز به استفاده از توانایی این افراد دارند آن‌ها را به‌راحتی پیدا می‌کنند. از طرف دیگر دانشجویان با دریافت صفحه اختصاصی با عنوان دانشجو از طرق مختلف می‌توانند به کسب مهارت بپردازند. این پلتفرم دارای مجموعه پلتفرم‌های هم‌عرضی است که در حال آماده‌سازی می‌باشد. یکی از این پلتفرم‌ها www.agromeet.ir است. این پلتفرم به‌عنوان یک بستر پرسش و پاسخ تالار گفتگوهایی دارد که کشاورزان و یا بدنه متقاضیان افزایش مهارت طی برنامه‌هایی به‌صورت مجازی در این تالارها در روزها و ساعات مشخص به‌صورت رایگان حضور پیدا می‌کنند و تحت نظر کارشناسان دارای مهارت و تائید شده از طرف پلتفرم و دارای امتیاز بالا در این پلتفرم در حوزه‌های مختلف کشاورزی به کسب تجربه و پرسش و پاسخ می‌پردازند. مدرسین از خود کارشناسان دارای صفحه در بخش‌های مختلف استفاده خواهد شد. یکی دیگر از پلتفرم‌ها هم‌عرض این بخش www.Agrovisit.com است که مشابهت یک اسنپ کشاورزی عمل می‌کند. در این بخش کشاورزان درخواست کارشناسی داده و با پرداخت وجه می‌توانند افرادی را برای کارشناسی به خدمت بگیرند. البته این کارشناسی در بستر پلتفرم agrovisit صورت می‌گیرد و دانشجو با همراهی با این پلتفرم که کلیه موارد این کارشناسی در آن طراحی‌شده است همراهی می‌کند. این همراهی موجبات افزایش مهارت را برای دانشجو در بخش‌های مختلف مزرعه اعم از گیاه‌پزشکی و دیگر بخش‌ها افزایش می‌دهد. این پلتفرم حتی مدل حرکت کارشناس را در مزرعه پیش‌بینی کرده و با دریافت سؤالات مختلف در بخش‌هایی از مزرعه به راهنمای لازم موجبات ثبت دادها و افزایش مهارت را برای کارشناس فراهم می‌کند. البته پلتفرم‌های دیگری نیز در حوزه ایجاد نسخ گیاه‌پزشکی و علف هرز و پایش مزارع نیز در حال تکامل است که موجبات ایجاد ابزارهای میدانی برای افزایش مهارت دانشجویان را در این بخش فراهم کرده البته این موضوع حتی با ایجاد بستر جهت کسب درامد دانشجو نیز فراهم است.

کلیه خدمات پلتفرم در این حوزه برای کارشناسان دارای صفحه اعم از ایجاد صفحه و ارائه آموزش‌ها به آن‌ها رایگان می‌باشد.

خبر‌گان بخش کشاورزی:

در بخش کشاورزی افراد خبره‌ای وجود دارند که به سبب فعالیت سالیان خود به‌صورت عمقی در بخش‌هایی از صنعت کشاورزی در مزارع به مهارت‌های قابل قبولی دست پیداکرده‌اند. ازاین‌رو این افراد نیز با دریافت رزومه و صحت سنجی می‌توانند صفحه دریافت کنند و مهارت خود را در معرض استفاده عموم قرار دهند.

حِرَف مرتبط با کشاورزی:

در بخش کشاورزی حِرَف مختلفی در حال فعالیت هستند که در دسترس بودن آن‌ها و شناخت آن‌ها در یک بستر می‌تواند کمک بزرگی به سهولت در ارتباط با آن‌ها کند. ازاین‌رو این پلتفرم قصد دارد به این حِرَف با صحت سنجی صفحه‌ای اختصاصی را در اختیار قرار دهد تا آن‌ها به ارائه مهارت‌ها خود در این بخش اقدام نمایند. قابل‌توجه است قرار بر تبلیغات محصولات آن‌ها در این صفحه نیست. معرفی حِرَفه آن‌ها و مهارت آن‌ها در این صفحه امکان‌پذیر است. همانند: راهبری پهپاد، پیوند کاران، کارشناسان احداث باغ، نهالستان‌ها، ماشین سازان بخش کشاورزی، ادوات سازان بخش کشاورزی، خدمات مهندسی بخش کشاورزی، هرس کاران و … قابل ذکر است که شرکت ها و یا بخش های حقوقی نمیتوانند به صورت مستقل صفحه دریافت کنند. کارشناسان و متخصصین این بخش ها می توانند صفحه دریافت کرده و از طریق ارایه مهارت و حرفه خود اقدام به معرفی کسب و کار خود کنند. این پلتفرم برای ارایه مهارت کارشناسان و حرف انها در مسیر حل مسئله با اریه بستر خدمات طراحی شده است.

ماده 3 – دسته‌بندی و طبقات فعالیت:

رشته‌های اصلی با کلیه گرایش‌های آن شامل موارد ذیل می‌باشد:

اصلاح نباتات
اقتصاد کشاورزی
آبیاری و زهکشی
بیماری شناسی کشاورزی
بیوتکنولوژی کشاورزی
ترویج و آموزش کشاورزی
توسعه روستایی
تولید و پرورش طیور
حشره‌شناسی
زراعت
سازه‌های آبی
شناسایی و مبارزه با علف‌های هرز
صنایع غذایی
علوم باغبانی
علوم خاک
علوم دامی
علوم و تکنولوژی بذر
کشاورزی اکولوژیک (اگرواکولوژی)
مکانیزاسیون کشاورزی
مهندسی مکانیک بیوسیستم
مهندسی منابع آب
مهندسی آب و خاک
مهندسی تولیدات دامی
مهندسی تولیدات گیاهی
هواشناسی کشاورزی
مدیریت کشاورزی

ماده 4 – مرکز اصلی فعالیت:

این شبکه تحت نظارت ستاد هوشمند سازی کشاورزی فعالیت می‌کند.

ماده 5 – تابعیت:

شبکه جامع کارشناسان کشاورزی ایران تابعیت ایران را دارد و کلیه اعضای آن، التزام خود به حفظ تمامیت ارضی و منافع ملی ایران و قانون اساسی را اعلام می‌دارند.

ماده 6- مدت فعالیت:

مدت فعالیت شبکه جامع کارشناسان کشاورزی ایران از تاریخ تأسیس به مدت نامحدود می‌باشد.

ماده 7- اهداف گروه متخصصین ایران:

7-1- تلاش در جهت توسعه و نهادینه‌سازی محور تخصص گرایی و حمایت از متخصصان جامعه کشاورزی ایران
7-2- تلاش در راستای ایجاد بانک اطلاعاتی متخصصان کشاورزی کشور، شناسایی و هدایت ایشان به‌منظور ایجاد ساختار مشاوره‌ای برای کشاورزان داخلی و خارجی
7-3- نمایش اقتدار علمی و تخصصی ایران به بدنه کشاورزی داخلی و خارجی
7-4- تلاش در جهت حمایت مادی و معنوی از متخصصان، ایجاد فضای مناسب جهت استفاده از متخصصان در صنایع و بخش کشاورزی به‌منظور دستیابی به مهارت‌های تخصصی و بروز همچنین ایجاد حاشیه امنیت در فضای اشتغال‌زایی، کارآفرینی متخصصان و همچنین پشتیبانی علمی و مهارتی از آن‌ها
7-5- تلاش در راستای ایجاد بستری مناسب برای یافتن افراد متخصص و دارای مهارت در بخش کشاورزی توسط متقاضیان و کارآفرینان در بخش کشاورزی
7-6- ایجاد بستری مناسب برای ارتباط متخصصان دانشگاهی و مراکز تحقیقات کشاورزی برای ایجاد ایده‌های اجرایی و تأمین هزینه‌های تحقیقات سفارش محور از داخل بدنه اجرایی بخش کشاورزی
7-7- شناسایی، ایجاد بستر و معرفی متخصصان بخش کشاورزی در سطوح ملی و جهانی
7-8- ارائه برنامه‌ها و خدمات آموزشی، پژوهشی و مهارت آموزی

ماده 8- شرایط عضویت و دریافت صفحه:

8-1- متخصص بودن در یکی از رشته‌های علوم کشاورزی، افراد دارای مهارت لازم در بخش کشاورزی با صحت سنجی، حرف مرتبط با بخش کشاورزی
8-2- پذیرفتن اساسنامه شبکه کارشناسان کشاورزی ایران
8-3- پذیرش ارائه خدمات مشاوره‌ای رایگان به‌صورت تلفنی و یا مجازی به متقاضیان
8-4- مستندات شناسه ای شامل کد ملی ، شماره تلفن همراه، مدارک تحصیلی، نظام مهندسی و دیگر مستندات جهت احراز هویت را با اگاهی از صحت انها ارایه نماید
8-5- پذیرش سوگند نامه ذیل: دکتر/مهندس (نام ارائه دهنده خدمات) هستم. رسالت من به‌عنوان کارشناس بخش کشاورزی، ارائه آموزش صحیح، درست و به‌روز است. برای اعتلای کشاورزی ایران تلاش می‌کنم و اولویت من حفاظت از آب، خاک و محیط‌زیست میهن عزیزم است.

ماده 9- مسیر عضویت:

بعد از مطالعه اساسنامه شبکه کارشناسان کشاورزی ایران و پذیرش آن توسط متقاضی، صحت سنجی مرحله اول انجام‌شده و با بررسی مدارک و تکمیل فرم صفحه برای متقاضی دایر و راه‌های ارتباطی ارائه‌شده توسط متقاضی صفحه برای ایشان در صفحه ایجاد می‌شود. تبصره: درصورتی‌که مدارک متقاضی نقص داشته باشد. شبکه صفحه را دایر کرده ولی به مدت 20 روز مسیر برقراری ارتباط را برای فرد در صفحه ایشان ایجاد نمی‌کند. تا این مدت متقاضی ایجاد صفحه مدارک خود را تکمیل و به دبیرخانه این شبکه ارسال می‌نماید. در صورت گذشت زمان 20 مشخص‌شده و عدم ارائه مدارک کافی جهت احراز صفحه، تخصص و مدرک تحصیلی ابراز شده توسط متقاضی نادرست تلقی شده و کارشناس به عنوان کارشناس غیرمتخصص شناخته می‌شود.

ماده 10- پایان عضویت:

عضویت در یکی از حالات زیر با تائید و تشخیص هیات نظارت در شبکه کارشناسان کشاورزی ایران پایان می‌پذیرد.

10-1- فوت یا هجر
10-2- استعفای کتبی
10-3- عدم رعایت قوانین این شبکه یا انجام اعمال خلاف اساسنامه، مقررات و شئونات شبکه کارشناسان کشاورزی ایران به تشخیص هیأت نظارت بر این شبکه

ماده 11- تعهدات متقاضیان دریافت صفحه تخصصی:

11-1- ارائه خدمات آموزشی و مهارتی لازم در بستر تلفنی و یا مجازی به‌صورت رایگان

11-2- در صورت توافق طرفین با متقاضی دریافت خدمات و رضایت کامل ایشان درصورتی‌که مشاوره از سطح تلفنی و یا مجازی افزایش پیدا کند می‌تواند در یک بستر توافقی به دریافت وجه ختم شود که این موضوع هیچ منافع مالی و معنوی برای این شبکه نداشته و کلیه عواقب بدوی ناشی از دریافت وجه نیز مستقیماً به خود کارشناس می‌رسد و شبکه فقط به‌عنوان یک بستر معرفی عمل کرده و هیچ مسئولیتی در قبال این مراودات ندارد و کلیه عواقب این موضوع به خود کارشناس برخورده و پاسخگو خواهد بود.

11-3- ارائه هرگونه مشاوره علمی و عملی هیچ مسئولیت و هیچ تعهدی برای شبکه کارشناسان کشاورزی ایران ایجاد نخواهد کرد. ازاین‌رو کارشناس باید تلاش خود را برای ارائه مهارت و آموزش صحیح داشته باشد.

11-4- متقاضیان دریافت صفحه کلیه امور و قوانین حقوقی کشور را پذیرفته و از آن عدول نمی‌کنند در صورت مشاهده این اتفاقات کلیه عواقب حقوقی و جزایی آن بر عهده خود کارشناس می‌باشد و هیچ تعهدی برای شبکه کارشناسان کشاورزی ایران ایجاد نمی‌کند.

11-5- کارشناس با علم بر پذیرش کلیه قوانین و شئونات دایر بر قوانین کشور این صفحه را تقاضا می‌کند و در صورت تخلف عواقب بر عهده خود فرد متقاضی بوده و باید در مراجع قانونی پاسخگو باشد و این تخلفات هیچ تعهد و یا مسئولیتی برای این شبکه ایجاد نمی‌کند.

ماده 12- این اساسنامه مشتمل بر یک مقدمه و 12 ماده در نشست مورخ 01/02/1401 هیات مؤسس شبکه کارشناسان کشاورزی ایران به تصویب رسیده است و رعایت آن الزامی می‌باشد.

تفاهمنامه با شبکه اجتماعی کشاورزی ایران (تاک)

شبکه جامع کارشناسان کشاورزی ایران (agroiranexpert) طبق تفاهمنامه‌ای با شبکه اجتماعی کشاورزی ایران (تاک) وظیفه و ماموریت خود میداند که کارشناسان پهنه کشاورزی ایران را به عرصه کشاورزی معرفی نماید. هر کارشناس دارای صفحه اختصاصی خواهد بود که در این صفحه، کارشناس امکان ثبت اطلاعات و تجربیات خود را دارد. کارشناس از این طریق میتواند جهت ارتقاء سطح دانش و فناوری کشاورزی، فعالیت‌های خود را به بدنه کشاورزی معرفی کند. همچنین در آینده دوره‌های آموزش مجازی جهت افزایش سطح آگاهی مجموعه کارشناسان ایران برگزار خواهد شد.