filtericon

مسئولیت اجتماعی یا (Corporate Social Responsibility) از مباحث مهم اخلاق در کسب و کار است که به نقش شرکت‌ها در حوزه اجتماعی به ویژه در بخش خصوصی می‌پردازد. مسئولیت‌پذیری اجتماعی شرکت‌ها، تعهداتی است که بنگاه‌های اقتصادی و شرکت‌های تجاری در برابر جامعه دارند.
توجه بخش خصوصی با نگاه مسئولیت‌پذیری اجتماعی می‌تواند در کنار دولت‌ها به بهبود شرایط کسب و کار، حفظ محیط زیست و رفاه اجتماعی و فرهنگی کمک شایانی کند. در واقع مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها در دنیای امروز، نقشی مهم در توسعه پایدار جوامع و جبران آسیب‌های کارخانجات و شرکت‌ها به محیط زیست و ساختار اجتماعی مناطق محلی دارد.
مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها در پیوند با مسئولیت شرکت در برابر جامعه، انسان‌ها و محیطی است که شرکت در آن فعالیت می‌کند و این مسئولیت از اهداف اقتصادی و مالی فراتر است. مسئولیت اجتماعی شرکت با بیان بهتر این گونه تعریف شده است: مسئولیت اجتماعی شرکت فعالیت‌هایی است که پیش برنده سود و منفعت اجتماعی بوده و فراتر از منافع سازمان و آن چیزی است که قانون بایسته می‌دارد.
با توجه به اهمیت این موضوع کمیسیون اروپا نیز تعریفی از این مهم ارائه نموده است که: مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها/ سازمان‌ها (CSR)، مفهومی است که به موجب آن شرکت‌ها، دغدغه‌های زیست محیطی و اجتماعی را در عملکردهای کسب و کارشان و در تعامل خود با ذی‌نفعان به صورت داوطلبانه ادغام می‌کنند.
با توجه به اهمیت مسئولیت اجتماعی، پلتفرم جامع خدمات کشاورزی اگرویار در این مسیر شبکه کارشناسان کشاورزی ایران را تقدیم به بدنه کارشناسان، دانشجویان و همچنین صاحبین حرفه در بخش کشاورزی نموده است. از آنجایی‌که امنیت غذایی از مهم‌ترین ارکان ساختاری کشورها محسوب می‌شود، دولت‌ها تلاش می‌کنند تا با آموزش‌هایی که در سطوح مختلف جامعه از هنرستان‌ها تا دانشگاه ایجاد می‌کنند، تحصیلکرده و کارشناسان را آموزش داده و وارد بخش کشاورزی نمایند. حضور این افراد در بدنه اجرایی می‌تواند موجب افزایش راندمان تولید، حفظ منابع طبیعی (از جمله آب و خاک کشور) و همچنین سلامت جامعه با توجه به دقت در تولید محصولات سالم شود.
به همین دلیل پلتفرم خدمات کشاورزی اگرویار این شبکه را راه‌اندازی کرده و به صورت کاملا رایگان برای حضور این افراد طراحی و در دسترس قرار داده است. از این پس کشاورزان عزیز می‌توانند از طریق این شبکه در هر نقطه از کشور، کارشناسان و دانشجویان را جستجو نموده و امور مربوط به مزارع یا باغات را با آنها در مسیر آموزش، پژوهش و اجرا بدون واسطه مطرح کرده و موجبات اشتغال‌زایی را نیز فراهم کنند.
قابل ذکر است که حضور در این شبکه برای بدنه کارشناسان و دانشجویان و همچنین صاحبین حرف در بخش کشاورزی رایگان بوده و همچنین استفاده کشاورزان از جستجو نیز رایگان است. شایان ذکر است که اگر ارتباط مالی بین کشاورزان و کارشناسان برقرار شود، این موضوع کاملا بین آن دو فرد بوده و هیچگونه منافعی برای برقرارکننده این ارتباط تعریف نشده است. همچنین کلیه مجموعه‌های فعال در بخش کشاورزی می‌توانند برای جستجو دانشجویان و کارشناسان بخش کشاورزی به این سکو مراجعه کرده و کاملا رایگان افراد را در مناطق مختلف شناسایی و امور کاری خود را به آنها محول کنند. کما اینکه حتی اشتغال نیز قابل پیش بینی است. از این رو شرکت‌ها و دیگر موسسات نیز از این سکو کاملا رایگان می‌توانند بهره‌مند شوند. سکو یا شبکه جامع کارشناسان کشاورزی ایران امکانات بسیاری را برای افرادِ حضور پیداکرده در این بخش فراهم آورده که از جمله این امکانات، ویرایش صفحه در هر لحظه و همچنین ایجاد سکوی تبلیغات شخصی برای ارایه محصولات کشاورزی بدون واسطه را فراهم کرده است. قابل ذکر است که کلیه فعالیت‌ها تحت کنترل و مدیریت لحظه‌ای تیم پشتیبانی است تا فعالیت‌ها از حدود قانونِ جاری کشور خارج نشود.
امید است که این سکو در آینده شاهد برقراری ارتباطات وسیع‌تری بین کارشناسان و کشاورزان ایران‌زمین شود. قطعا ارتباطات بیش‌تر موجب ایجاد اشتغال، افزایش راندمان تولید در بخش کشاورزی، تولید محصولات سالم، حفظ سلامت جامعه و همچنین حفظ منابع آب و خاک کشور خواهد شد.